Centrala Stadsrum

Evenemang

Det här händer i Falun
PÅGÅR
NU

Weeping Willows – Songs of Winter

11 Dec 2024 18.00 Magasinet

Efter att konserten den 5 december sålt slut, är vi mycket glada över att få släppa ytterligare ett datum till Weeping Willows efterlängtade julkonsert Songs of Winter den 11 december på Magasinet!

Ett av Sveriges mest älskade band beger sig ut på julturné och i december kommer de till Magasinet för att sprida julstämning bland Faluborna. Under julturnén Songs of Winter bjuder Weeping Willows på en blandning av älskade jullåtar och deras egna klassiska hits – ackompanjerade av stråk, blås och keyboard. Det blir garanterat en magisk kväll i juletider som du inte vill missa!

”I år har vi i Weeping Willows tagit det väldigt lugnt. Därför ska det bli rejält roligt att komma ut och spela igen i december. Vi blandar låtar från våra populära julskivor med låtar från vår övriga repertoar. Detta blir våra enda spelningar i år förutom vår årliga konsert i Dalhalla”, hälsar Magnus Carlson från bandet.

Weeping Willows förstärks av Sara Edin på fiol, Goran Kajfeš på trumpet, Per ”Ruskträsk” Johansson på saxofon/flöjt, Carolina Wallin Perez på klaviatur/kör och Anders Kappelin på bas.

Börja kvällen kl 18 med god mat och dryck!
Meny: Halstrad rödingfilé från Jämtland serveras med krokett smaksatt med kallrökt röding, Västerbottenost och dill. Palsternackspuré, Kalix löjrom, rieslingsås, smörad brysselkål och friterad grönkål. Dessert: Baileys-cheesecake med pepparkakor, serverad med glögg- och likörmarinerade bär, hasselnötsflarn, nötter och clementinsorbet. Vegetariskt alternativ finns. Pris 345 kronor.

Köp din biljett här