Centrala Stadsrum

Nyheter

Det senaste från stadskärnan
22
Aug

Det offentliga rummet – perfekt ställe att testa grejer?

Skrivet den 22 Aug 2025, kl 09:48

Moden kommer och går, men kommer inte sällan åter. Jag hoppas verkligen att du sett “City Signs” på Magasinet i sommar. Där såg du t.ex. att jeansmodet inte har utvecklats nämnvärt under de senaste tjugofem åren, utan möjligtvis kommit tillbaka. Jag följer inte modetrender, men är intresserad av dem. Däremot följer jag slaviskt utvecklingen kring trender i stadskärnor. Här kommer fyra trender jag snöat in på under veckan.

Trend 1: Stadskärnan som rekreationsplats
I framtiden (kanske är vi mitt i den) behöver vi omvärdera stadskärnans funktion, t.ex. nya köpmönster och beteenden gällande handel. Hur mycket vi än kämpar emot, får vi inse att handeln sker på fler platser än i stadskärnan som i appar på webbsidor och i urtrista kränglador (köpcentrum utanför stadskärnan). Jag hörde om några ungdomar som berättade att stadskärnan, dit åker vi för att kika på andra och hänga på fik. De vill hålla antalet steg på hög nivå och går därför runt, runt och spanar. Har stadskärnorna även blivit rekreationsplatser? Är det så vi ska tänka när vi utvecklar dagens offentliga platser? Det kanske inte är en dum tanke i dessa tider med låg rörelseaktivitet, i synnerhet från ungdomar. Vad tänker du?

Trend 2: Attraktiva offentliga rum
Det ökade intresset (eller åtminstone medvetandet) om levande offentliga platser och vilken betydelse de har i en levande stad. Numera arbetar de flesta kommuner med att på något vis skapa attraktiva offentliga rum. Det är självklart bra då stadskärnorna i de flesta städer är motorn i en kommun.

Trend 3: Jippifiering
Jippifieringen av våra stadskärnor ökar. Allt fler evenemang i olika omfattning läggs i stadskärnan, som därmed blir som en katalysator i stadsutvecklingen.

Trend 4: Samverkan och delaktighet
Denna trend handlar om ett ökat fokus på samverkan och medverkan i stadsutvecklingen och projekt kopplade till den. Med hjälp av den numera klassiska delaktighetstrappan (utvecklad av Sherrys Arnstein 1969) kan man på ett enkelt vis diskutera delaktighet och medverkan av olika grupper, ses nedan:

  • Medbeslutande – Gemensamt beslutsfattande – Bestämma
  • Inflytande – Deltagande under en längre tid, följa en planeringsprocess från idé till färdigt förslag – Delta
  • Dialog – Utbyte av tankar, ofta vid flera tillfällen – Resonera
  • Konsultation – Inhämta synpunkter, ofta punktinsats – Tycka
  • Information – Envägskommunikation, frågor och svar – Få veta

Både samverkan och flexibilitet i utformning av det offentliga rummet har blivit vanligare. Det gillar jag! Stadskärnan är ju som bekant allas. Då ska vi självklart få vara med och tycka om och kring den.

Musiktips: Victorius med Nestor